Jak prawidłowo czytać rozmiar opony, co oznaczają poszczególne cyfry oraz litery? Postaramy się krótko i jasno to wyjaśnić. Często dzieje się tak, że kierowcy nie wiedzą co oznaczają poszczególne parametry opony i próbują na własną rękę wybrać zamiennik prawidłowego rozmiaru. Aby uniknąć zakupu złego rozmiaru warto dokładnie wiedzieć jak przeczytać rozmiar opony zamieszczany na jej boku.
Jak sprawdzić rozmiar opony?
Przede wszystkim zwróć uwagę na podstawowe parametry, które znajdują się na zdjęciu. Dodatkowo wyjaśniliśmy je poniżej.
1. 195 – jest to szerokość opony wyrażona w milimetrach;
2. 65 – jest to profil opony, który wyraża się w wartości procentowej. Określa on wysokość ściany bocznej opony, podaną w procentowym stosunku do szerokości. Czyli, profil opony pokazanej na zdjęciu to 65% szerokości opony (w tym przypadku 65% z 195 mm = 126,75mm);
3. R – jest to oznaczenie opony radialnej;
4. 15 – jest to rozmiar felgi, na którą pasuje dana opona, wyrażony w calach;
5. 91H – jest to indeks nośności i prędkości. Są to informacje dotyczące maksymalnego obciążenia opony oraz maksymalnej prędkości, z jaką można eksploatować daną oponę. Indeks 91 = 615 kg maksymalnego obciążenia na jedno koło, indeks T = 190 km/h.
Przykładowy rozmiar opony
Rozmiar opon – alternatywne miejsca
Poszukujesz innych sposobów na znalezienie rozmiaru ogumienia? A może chcesz się upewnić, czy w Twoim samochodzie poprzedni właściciel zamontował odpowiednie opony? Istnieją również alternatywne metody na sprawdzenie rozmiaru opon. Alternatywnie istnieje również możliwość wyboru opon, znając wyłącznie markę oraz model pojazdu. Dobierz opony do samochodu i ciesz się nowym ogumieniem!
Najskuteczniejszym ze sposobów jest odnalezienie rozmiaru opon w instrukcji pojazdu. W zależności od pojazdów takie informacje możesz znaleźć w następujących miejscach:
- klapka wlewu paliwa;
- słupek za kierownicą;
- przy progu drzwi;
- przy mechanizmie zamka.
1. Szerokość opony (mm) 2. Profil opony (%)
Czy można wymienić mniej niż cztery opony?
Jeśli aspekt bezpieczeństwa oraz osiągi auta są dla nas najważniejsze to odradzamy owe rozwiązanie. W przypadku, gdy mamy nieco inny pogląd na te kwestie, wymiana mniej niż czterech opon jest możliwa. Należy pamiętać o kilku wytycznych. W przypadku wymiany jednej lub dwóch opon, powinniśmy zwrócić uwagę, aby opona lub opony miały taki sam rozmiar, indeks nośności i prędkości, który wyznaczył producent samochodu.
W przypadku wymiany dwóch opon, zalecamy, aby założyć je na koła na tylnej osi. Nowsze opony cechują się lepszą przyczepnością, szczególnie na mokrych drogach, oraz zmniejszają ryzyko aquaplaningu, czyli poślizgu kół na warstwie wody przy dużej prędkości. Nie zalecamy wymiany tylko jednej opony, ponieważ może to wpływać negatywnie na zawieszenie pojazdu oraz wywoływać nadmierne zużycie bieżnika ogumienia.
Wybór opon – co warto widzieć?
Wybierając ogumienie do swojego auta należy kierować się kilkoma zasadami, które pozwolą dokonać Tobie właściwego zakupu. Co należy wiedzieć?
- Indeksy prędkości i nośność muszą być większe lub równe niż fabryczne;
- źle dobrany rozmiar wpływa na pogorszenie właściwości jezdnych;
- opona musi pasować szerokością i średnicą względem felg;
- ogumienie nie może być zbyt wąskie i szerokie względem rozmiaru fabrycznego.
Inny rozmiar opon w samochodzie?
Istnieje wiele możliwości sprawdzenia alternatywnego rozmiaru opon. Na przykład kalkulator rozmiaru opon to szybki sposób sprawdzenia, czy rozważany rozmiar opon prawdopodobnie będzie pasował do Twojego samochodu, SUV-a, samochodu sportowego lub lekkiej ciężarówki.
Ale pamiętaj, że to tylko oszacowanie. Ważne jest, aby nie przekraczać tolerancji rozmiaru pojazdu. Opony o niewłaściwym rozmiarze mogą powodować problemy ze sterownością samochodu, tarcie o zawieszenie lub nadwozie samochodu, zmniejszać prześwit na wzniesieniach lub powodować sztywniejszą lub głośniejszą jazdę, niż się spodziewałeś.
Jeśli rozważasz założenie innego rozmiaru opon w swoim pojeździe, skonsultuj się z ekspertem od opon. Dowiedz się, czy opony i koła, które masz na oku, są odpowiednie do zawieszenia, przełożeń i karoserii Twojego pojazdu.
Sprawdź jak czytać rozmiar opon w samochodzie sportowym – i nie tylko!
Jakie są systemy rozmiarów opon?
W tej sytuacji odczyt rozmiaru jest prosty, gdyż powszechnie istnieją dwa systemy stosowane do określenia rozmiaru opon – czyli eurometryczny oraz p–metryczny. W przykładzie (205/55 R16) mamy styczność z systemem eurometrycznym. Ale co powinniśmy wiedzieć więcej?
Jaki jest podział systemów rozmiarów opon?
- System eurometryczny – europejski system metryczny, który można dostrzec między innymi w Europie. Przykładowy zapis rozmiaru opony w tym systemie to: 205/55 R16.
- System p-metryczny – system amerykański, który wprowadzono w 1977 roku. Przykładowy zapis rozmiaru opony w tym systemie to: P205/55 R16.
Oba systemy są ze sobą kompatybilne, a litera „P” na początku oznaczenia w systemie p-metrycznym oznacza, że opona jest przeznaczona do użytku w pojazdach o charakterystyce osobowej.
Imperialne rozmiary opon
Nieco wcześniej można było spotkać się również z imperialnymi oznaczeniami rozmiarów opon. W związku z tym rozmiary były wyrażane w calach lub w ciągach literowo-liczbowych.
Przykładowe oznaczenie rozmiaru opony w systemie imperialnym: 6x15. Pierwsza cyfra oznacza szerokość opony w calach, a druga wartość to średnica felgi w calach.
Zasady tworzenia rozmiarów opon
Warto wiedzieć, że wybierając opony do samochodu, każde ogumienie musi spełniać konkretne normy, zanim zostanie wypuszczone na rynek. Jednak warto wiedzieć, że inne normy obowiązują na rynku amerykańskim, a inne na rynku europejskim.
Europejskie normy zostały poddane ujednoliceniu, by ułatwić producentom przygotowywanie produktów, a kierowcom pozwolić świadomie dokonać zakupu opon. Za stworzenie zasad co do rozmiaru opon odpowiada europejska organizacja E. T. R. T. O.
Dlaczego normalizacja rozmiarów opon ułatwia zadanie? Dzięki temu możliwe jest stosowanie opon do jednego samochodu od producentów. Odkąd rozpoczęła się normalizacja rozmiarów opon, zmniejszyła się liczba typów i rozmiarów opon na rynku.